Ako vybrať zahradnú lampu?

Chcete pozvať svojich priateľov na večierok s grilovaním alebo si len vychutnať kúzlo nočnej záhrady? Aby vaše zážitky nekončili so západom slnka, mali by ste si zaobstarať kvalitné osvetlenie. Také, ktoré bude zvýrazňovať krásu všetkých rastlín a ďalších estetických prvkov, ale zároveň nebude pôsobiť rušivo.

Chcete pozvať svojich priateľov na večierok s grilovaním alebo si len vychutnať kúzlo nočnej záhrady? Aby vaše zážitky nekončili so západom slnka, mali by ste si zaobstarať kvalitné osvetlenie. Také, ktoré bude zvýrazňovať krásu všetkých rastlín a ďalších estetických prvkov, ale zároveň nebude pôsobiť rušivo.

Doba čítania 8 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk

Pred výberom

Umiestnenie a požiadavky

Akú funkciu má vlastne osvetlenie vo vašej záhrade plniť? Možno vám otázka pripadá triviálna, ale odpovede môžu byť rôzne a podľa nich sa bude ďalej odvíjať váš výber. Môžete totiž zaobstarať rýdzo praktické modely, ktoré ale nie sú príliš estetické. Skvele však osvetlia napr. príjazdovú cestu, schodisko alebo terasu.

Na druhom póle sú potom dekoratívne lampy, ktoré budú ozdobou každej záhrady a svojim svetlom zviditeľnia jazierko, bazén alebo ktorýkoľvek iný výrazný prvok.

Lampa samozrejme plní aj bezpečnostnú funkciu, keď napr. náhle spustené svetlo spoľahlivo zastraší prípadného zlodeja. Rozmiestnenie lámp je potrebné naplánovať tak, aby ste čo najviac sťažili nevidený presun od hraníc pozemku až do domu.

Využívaná energia

Klasickou možnosťou je zapojenie lampy do elektrickej siete. To je najspoľahlivejšie a často aj najvýkonnejšie. Dnes už sa vyrábajú aj záhradné zásuvky maskované ako kamene, takže odpadáva obava o estetiku. Ak sa bavíme o druhu napájania, existujú lampy s použitím štandardného (240 V) alebo nízkeho (12 / 24 V) napätia.

Ďalším variantom je solárna energia. Tu nemusíte riešiť žiadne prívodné káble, lampy navyše vydržia svietiť 6–8 hodín, max. potom okolo 12 hodín. Väčšinou sa zapínajú automaticky vo chvíli, keď intenzita okolitého svetla klesne pod kritickú hranicu. Akokoľvek potom ušetríte za elektrinu, mali by ste počítať s o niečo menším svetelným výkonom.

Tretím spôsobom je využitie batérie, najčastejšie 12 V.

K menej častým riešeniam patrí využitie biopalív (olej, petrolej alebo rôzne horľavé gély) a vodná energia.

Materiál a kvalita spracovania

Vzhľadom na to, že záhradné lampy sú už zo svojej definície umiestnené vonku, treba sa zamerať na čo najodolnejší materiál. Ideálny bude kov, napr. hliník. Pozornosť venujte tiež difúzoru, ktorý môže byť sklenený, plastový, z polykarbonátu alebo z kombinácie vyššie uvedených materiálov.

Hrany by mali byť dôkladne zabrúsené a skrutky zapustené, aby nedošlo k poraneniu. Pokiaľ má lampa kábel, mal by byť pevne uchytený a rozhodne musia byť všetky drôty starostlivo obalené.

S kvalitou spracovania úzko súvisí aj IP odolnosť. Tú poznáte z telefónov a hovorí vám, aký je výrobok odolný proti prírodným vplyvom, konkrétne voči vode a pevným časticiam. Bude vám stačiť, keď si zapamätáte, že sa táto odolnosť udáva vo formáte IP XY, kedy prvé číslo označuje ochranu proti prachu (môže byť od 0 do 6) a druhé voči vode (od 0 do 8). A samozrejme platí, že čím vyššia, tým lepšia. Konkrétne pre vonkajšie použitie hľadajte označenie aspoň IP 44, najlepšia však bude samozrejme IP 68.

Design

Záhradné lampy sa dnes vyrábajú v mnohých variantoch, kedy si vyberie každý. Či už vám vyhovuje rustikálny alebo vintage štýl, či dávate prednosť lešteným hliníkovým plochám, ponuka je dostatočne široká. Ide predovšetkým o zladenie záhrady, domu a svietidiel do jedného harmonického celku.

Záhradné lampy nájdete v mnohých variantoch

Typy záhradných lámp

  • Reflektory - záhradné osvetlenie zamerané predovšetkým na funkciu a vysoký výkon. Väčšinou ležia na zemi, preto by mali mať vysokú IP odolnosť.

  • LED - tieto lampy sú šetrné k životnému prostrediu a dokážu ušetriť veľké množstvo energie. Používajú sa často na osvetlenie jedného konkrétneho miesta, pretože umožňujú nasmerovať svetelný tok.

  • Stĺpikové - ideálne ako do otvoreného priestranstva záhrady, tak na osvetlenie cestičiek a chodníkov. Ako už napovedá samotný názov, lampa je umiestnená na rôzne vysokom stĺpiku.

  • Nástenné - najčastejšie ich uvidíte na stene domu, pergoly alebo záhradného altánku. Sú pevne uchytené a ponúkajú obmedzenejšie osvetlenie len do vopred určených strán.

  • Prenosné - ide o jednoduchšie modely, ktoré môžete prenášať, ideálne pomocou madla. Môžu mať napr. podobu reflektorov.

  • Stojacie - záhradné osvetlenie, ktoré je spravidla vyššie a môže mať retro dizajn, ako je imitácia historických plynových lámp.

  • Stolné - do tejto kategórie patria menšie typy, ktoré umiestnite na stôl alebo záhradný stolík.

  • Závesné - tento typ je populárny u všetkých majiteľov altánkov a záhradných domčekov. Záhradnú lampu totiž môžete zavesiť ako bežný luster u vás doma.

  • Bodové - aj tieto lampy slúžia na osvetlenie jedného konkrétneho miesta. Sú často menšie a mávajú bodec, ktorý je možné zapichnúť spolu s lampou do trávnika.

  • Senzorové - senzor v lampách reaguje na nedostatok svetla alebo pohyb a lampu rozsvieti. Na lampe môže byť umiestnená klasická fotobunka, ale je možná aj reakcia na infračervené žiarenie vychádzajúce z ľudského tela.

Parametre

Výkon

V prvom rade majte na pamäti, že výkon nie je to isté ako svetelný tok (ktorý sa niekedy označuje ako svetelný výkon), ktorý pre vás bude dôležitejší. Napriek tomu sa dá povedať, že čím viac wattov, tým viac svetla. Štandardné hodnoty sa pohybujú v desiatkach W, bežne medzi 10 a 70 W.

Svetelný tok

Jednotkou svetelného toku je lumen a platí, že čím viac lumenov, tým väčšia svietivosť. Klasické 75 W žiarovke tak zodpovedá svetelný tok cca 1 055 lúmenov v prípade LED žiarovky, ale iba 920 lúmenov v prípade žiarovky halogénovej. Vo všeobecnej rovine sa hodnoty lúmenov pohybujú od 100 lm vyššie a max. hodnoty sú na úrovni 3 000 lm.

Teplota svetla

Len málo ľudí preferuje na záhrade čisto biele svetlo, ktoré môže pôsobiť chladne, až sterilne. Aj preto je dôležitá teplota svetla meraná v kelvinoch. A zatiaľ čo na jednej strane je teplé svetlo (napríklad plameň sviečky) s hodnotou cca 1 500 K, na strane druhej je práve studená biela LED žiarovka so svojimi 6 500 K.

  • Východ/západ slnka: 3000-4000 K

  • Priame slnečné svetlo: 5000 K

  • Wolframová žiarovka: 2700 K

  • Oblačná obloha: 6000 K

  • Fluorescenčná žiarovka: 4000-5000 K

  • Jasná obedňajšia obloha: 10000 K

Rozmery a hmotnosť

V prípade týchto hodnôt záleží na type lampy. Avšak váha väčšiny modelov sa pohybuje od niekoľkých stoviek gramov až po viac ako 4 kg. Samozrejme kovový stĺpik bude násobne ťažší ako bodové osvetlenie. Podobné je to aj s rozmermi, pokiaľ vás bude najviac zaujímať výška. Zatiaľ čo reflektory a bodové lampy ju môžu mať okolo 20 cm, stĺpikové a stojacie typy ľahko presiahnu 80 aj viac cm.

Spotreba

Spotreba energie je samozrejme jedným z dôležitých parametrov, pretože hovorí, koľko peňazí presvietite. Dobrá správa je, že aj energeticky najnáročnejšie lampy spadajú do triedy A, viac ich však nájdete v triedach A+ alebo A++. Majte však na pamäti, že tento parameter môžete sami ovplyvniť tým, akú žiarovku do lampy umiestníte. Výrobca vám však väčšinou dá odporúčania.

Nepodceňujte výber žiarovky

Akú zvoliť žiarovku

Klasické žiarovky

Svetlo vychádza z rozžeraveného volfrámového vlákna, takže vo výsledku viac kúri, než svieti. Výdrž žiarovky je 1 000–2 000 hodín a k výhodám patrí príjemné teplé svetlo, rýchly nábeh a minimálna obstarávacia cena. Nevýhodou je práve nízka životnosť a nehospodárnosť.

Halogénové žiarovky

Ide v podstate o vylepšené klasické žiarovky. Aj tu je rozžeravené vlákno, ktoré vyžaruje svetlo. Vnútro je však vyplnené halogénovými plynmi, čo umožňuje vyššie zahrievanie vlákna a zároveň dlhšiu životnosť. Akokoľvek ide o relatívne lacný typ, životnosť je stále iba 2 000–3 000 hodín. K ďalším nevýhodám patrí aj vysoká povrchová teplota.

Úsporné žiarovky

Označujú sa aj ako CFL a fungujú na princípe miniatúrnych žiarivkových trubíc. Oproti klasickým žiarovkám sú oveľa efektívnejšie a zároveň majú niekoľkonásobnú hodinovú výdrž, cca 8 000–12 000 hodín. Obsahujú však ortuť, čo sťažuje ich likvidáciu a hrozí kontaminácia vašej záhrady pri rozbití.

LED žiarovky

Sú doslova večné v porovnaní s predchádzajúcimi variantmi. Ich výdrž môže byť až 10 rokov (30 000–80 000 hodín). Zároveň im nevadia nízke teploty, ani pod bodom mrazu. Spotreba je navyše niekoľkonásobne menšia v porovnaní s klasickou žiarovkou a k ďalším výhodám patrí aj absencia toxických látok. Nevýhodou môže byť vyššia obstarávacia cena, ktorá sa vám však vráti v podobe úspor a dlhej životnosti.